WYDARZENIA 2016/2017

ROK  SZKOLNY  2016/2017
REALIZACJA  PROGRAMU  EDUKACYJNEGO „CHROŃ SIĘ PRZED KLESZCZAMI WSZYSTKIMI SPOSOBAMI!”

Nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Mińsku Mazowieckim realizuje działania edukacyjne w ramach programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”. Program stanowi integralną część Kampanii „Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Zapobiegaj! Zaszczep się!”, którego organizatorem jest Fundacja „Aby Żyć”.
Dzieci z grupy V i VI „Starszaki” w ramach realizacji programu uczestniczyły w działaniach kształtujących postawy prozdrowotne, a zwłaszcza w zakresie zagrożeń wywoływanych przez kleszcze oraz sposobów stosowania profilaktyki chorób odkleszczowych. 

Podczas zajęć dydaktycznych odbyła się pogadanka poświęcona sposobom zapobiegania chorobom odkleszczowym. Przedszkolaki poznały metody zabezpieczenia się przed wczepieniem się kleszcza w ciało człowieka, poznały miejsca na ciele człowieka, najbardziej narażone na ugryzienie przez kleszcza oraz poznały podstawowe zasady postępowania po ugryzieniu przez kleszcza.
Profilaktyka w zakresie kleszczy jest bardzo istotna wobec rosnącego problemu ukąszeń przez te pajęczaki i przenoszeniu przez nie bardzo niebezpiecznych chorób.  Analizując plakat „Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza pamiętaj o kilku podstawowych zasadach” przedszkolaki utrwalały sposoby jak „chronić się przed kleszczami”. Dzieci otrzymały również ulotkę informacyjną, którą zaniosły do domu rodzicom. 

Dzięki programowi realizowanemu w naszym przedszkolu wzrosła świadomość na temat kleszczy i umiejętność ochrony przed nimi. Mamy nadzieję, że dzięki  temu uda nam się zapobiec wielu przypadkom chorób odkleszczowych wśród naszych dzieci.

Więcej informacji na temat programu oraz o samych kleszczach i chorobach odkleszczowych można znaleźć na stronie www.kleszczeinfo.pl

Beata Antczak – Kołodzik


KONKURS   PLASTYCZNY  DLA  DZIECI

„Z  KLANZĄ  DOBRA  JEST  ZABAWA,
WIELKĄ  TWÓRCZOŚĆ W NAS WYZWALA”

Stwarzając warunki wychowawcze i edukacyjne do zdobywania wiedzy dotyczącej muzyki w szerokim tego słowa znaczeniu nasze przedszkole zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci Kolorowy  świat  muzyki” (szczegóły w ogłoszeniach).

Czerpiąc radość z procesu tworzenia dzieci mogą za pomocą działań plastycznych wyrazić własne obserwacje, odczucia i przeżycia, pobudzić wyobraźnię i kreatywność oraz rozwijać zainteresowania muzyką.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie i tak jak Krasnoludki z grupy I, przy dźwiękach muzyki, stworzyć swój „muzyczny obraz”.

Beata Antczak – Kołodzik


Starszaki z grupy V sprawdzają siłę wiatru

Przedszkolaki z grupy V „Starszaki” na popołudniowych zajęciach  poszerzały swoją wiedzę o wietrze.

Przypomnieliśmy sobie czym jest wiatr, czy jest potrzebny, jakie przynosi korzyści i zwróciliśmy uwagę jak bardzo może być niebezpieczny.

Po wykonaniu papierowych wiatraczków postanowiliśmy wyruszyć do ogrodu przedszkolnego na poszukiwanie wiatru. Akcję poszukiwawczą rozpoczęliśmy przed wejściem do przedszkola. Okazało się, że wiatr był tam tak silny, iż nie tylko wprawiał nasze wiatraczki w ruch, ale również porywał je do góry.

Niektórzy z nas musieli biegać za porwanymi przez wiatr „urządzeniami badawczymi”.

Super była nasza przygody z wiatrem. Chłopcy postanowili, „że spróbujemy skonstruować wiatraki z grubszego papieru i lepiej przymocować wtedy wiatr nas nie pokona”.

Beata Antczak – Kołodzik

 


„Wielkanoc…Wielkanoc to radosne święto…”

…i właśnie w takiej świątecznej i wesołej atmosferze odbyło  się spotkanie wielkanocne w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Mińsku Mazowieckim.

Dnia 11 kwietna 2017 r. o godz. 9.30 w sali gimnastycznej, pani dyrektor Agnieszka Mazurek, powitała wszystkie przedszkolaki, pracowników i zaproszonych gości.

Największą atrakcją tej uroczystości było przedstawienie pt. ,,Skąd się wzięły kolorowe jajka?”, które po raz kolejny przygotowała grupa teatralna ,,Pozytywnie Zakręceni”.

Wśród aktorów znaleźli się Rodzice i Nauczyciele PM nr 6, którzy wcielili się w role:

  • Motyla – p. Katarzyna Wilkołazka,
  • Biedronki – p. Magdalena Szabat,
  • Gospodyni – p. Anna Barżykowska,
  • Wiosny – p. Anna Bembnowicz,
  • Kur Pstrokatek i Czubatek: p. Monika Zielińska, p. Katarzyna Janiec, p. Beata Antczak – Kołodzik, p. Jolanta Parol, p. Teresa Wielmowiec,
  • Koguta – p. Jarosław Muzyka,
  • Lisa – p. Michał Ślusarz.

Spektakl ten to historia pisanek, opowiedziana dzieciom w sposób zabawny i humorystyczny. Barwne stylizacje sprawiły, że przedszkolaki nie mogły rozpoznać wśród aktorów, ani swoich rodziców, ani pań. Przedstawienie tak się spodobało, że zostało pokazane po raz drugi na scenie kameralnej MDK w Mińsku Mazowieckim. Na widowni zasiedli zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki, z Publicznej Selezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Dominika Sawio oraz przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 3.

Spektakl, jak zwykle, wyreżyserowały p. Ewa Jaroszewicz i p. Bogusława Proczka.  A o oprawę muzyczną zadbała niezawodna p. Paulina Rzewuska – Korycińska.

Bogusława Proczka

więcej zdjęć w albumie


„Bo moja Babcia i mój Dziadek są do kochania”

Jak co roku w przedszkolu Miejskim nr 6 w Mińsku Mazowieckim styczniowe mrozy rozgrzewały gorące serca dzieci, które przygotowały niespodzianki dla swoich ukochanych Dziadków. Na jeden dzień przedszkole zamieniło się w teatr. Już od rana słychać było życzenia, które zostały wytańczone i wygrane w kreacjach różnych postaci. Dzieci śpiewały i grały na instrumentach, a na widowni najukochańsza Babcia i Dziadek, którzy ukradkiem ocierali łzy ze wzruszenia oglądając wnuki w kostiumach i odświętnych strojach.

Występy przedszkolaków kończyło obdarowanie solenizantów wykonanymi własnoręcznie przez dzieci upominkami, a w każdej sali czekał na gości słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Jakby mogło być inaczej, to wspaniałe święto jest okazją do podziękowania za każdą opowiedzianą bajkę, spacer, wyprawę na sanki, wakacje, uścisk, czy otarcie stłuczonego kolana.

Podziękowanie Dziadkom za to, że są po prostu, jak przypomniał mi Kacperek lat 5, „do kochania”.

Beata Antczak – Kołodzik

więcej zdjęć w albumie


W  ŚWIĄTECZNYM NASTROJU – BOŻONARODZENIOWE  SPOTKANIE Z  RODZICAMI
w grupie V „Starszaki”

W czwartkowe popołudnie 15 grudnia dzieci z grupy V „Starszaki”  zaprosiły Rodziców na zajęcie otwarte „W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU” przygotowane zgodnie z założeniami programu własnego „Muzyczne przygody przedszkolaka” autorstwa pani Beaty Antczak – Kołodzik i Teresy Wielmowiec.

Spotkanie miało charakter świąteczny, ale przede wszystkim dawało rodzicom możliwość obserwacji przedszkolaków na tle grupy, ukazywało opanowanie wybranych umiejętności Starszaków, a także działań edukacyjnych rozwijających wrażliwość dzieci na muzykę.

Rodzice byli nie tylko obserwatorami, ale brali czynny udział bawiąc się ze swoimi pociechami grając na instrumentach oraz przygotowując łańcuch choinkowy, który zdobi przedszkolną szatnię.

Beata Antczak – Kołodzik


MIKOŁAJKOWE  NIESPODZIANKI

6 grudnia przed przybyciem dzieci przedszkole miało niezwykłego gościa,
który pozostawił dla dzieci list:

Dzisiaj  6  grudnia
– moje  imieniny,
czyli  
Mikołaja.
W  tym  dniu  od  dawien  dawna rozdaje  dzieciom  prezenty,
wiec  wczoraj  wieczorem
w  Waszym  przedszkolu  bylem
i  ważne  przedmioty  zgubiłem!

Jeśli  zagadki  rozwiążecie,
to  niespodzianki  dostaniecie.

Święty Mikołaj

W salach każdej grupy leżał kolejny list i pudełeczko z zagadkami oraz mapą prowadzącą do „Mikołajkowych upominków”.

dav dav

Rozwiązywanie łamigłówek i zadań było wspaniałą zabawą,
która zakończyła się otrzymaniem prezentów,
to jednak nie był koniec niespodzianek dla przedszkolaków.

Wszystkie dzieci uczestniczyły w „Warsztatach z uśmiechem” i  wykonały świecę,
którą będą mogły zapalić przy wigilijnych stołach w swoich domach.

Beata Antczak – Kołodzik

więcej zdjęć w albumie

i  pod adresem: https://goo.gl/photos/cQmVeXt6uKqNQXjk6


Udział w programie edukacyjnym realizowanym przez PWiK w Mińsku Mazowieckim

„Pij wodę z kranu. Oszczędzaj środowisko.”

Dnia 5.12.2016 r. nasze przedszkole odwiedzili panowie z PWiK-u wraz z rybką Głębinkiem. Starszaki z gr VI uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z cyklu „Pij wodę z kranu. Oszczędzaj środowisko”.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się w jaki sposób woda trafia do naszych domów i co dzieje się z nią po użyciu. Przedszkolaki z wielkim zapałem brały udział w  zabawach organizowanych przez naszych gości. Na zakończenie zabawy Głębinek obdarował dzieci upominkiem – „kropelką wody”.

Anna Kowalczyk


PORANEK PATRIOTYCZNY
wykonaniu dzieci z gr. VI „Starszaki”

W naszej placówce już od najmłodszych lat dbamy o rozbudzanie u dzieci dumy z przynależności narodowej. Wychowujemy dzieci w duchu patriotyzmu.

Czwartkowy poranek 10 listopada 2016 r. w  przedszkolu  był  bardzo uroczysty z okazji zbliżającego się „Narodowego Święta Niepodległości”.
Ciekawa  scenografia sali  – róże w barwach narodowych, biało – czerwone kotyliony oraz odświętne stroje dzieci nadały dostojnego charakteru  naszej uroczystości. Dzieci z grupy VI „Starszaki” zaprezentowały program artystyczny o treściach patriotycznych przygotowany pod kierunkiem  A. Kowalczyk, J. Parol i z muzyczną oprawą  P. Rzewuskiej- Korycińskiej. W atmosferę powagi wprowadził nas korowód marszowy do utworu A. Barachacza „Marsz I Korpusu”, instrumentacja do muzyki poważnej L. Mozarta „Musette”,  taniec z różami T. Sygietyńskiego „Polonez Warszawski” a także wiersze i piosenki, którymi  dzieci wyraziły swoją miłość
do ojczyzny i dumę z tego, że są Polakami.

 Poprzez świętowanie uroczystości narodowych kształtujemy wśród najmłodszych  pozytywne postawy i uczucia patriotyczne. Mamy nadzieję, że „PORANEK PATRIOTYCZNY” na długo zapadnie w sercach przedszkolaków.

Jolanta Parol, Anna Kowalczyk

więcej zdjęć w albumie


Dzień  Edukacji  Narodowej – 14.10.2016

„Mamy liście kolorowe: żółte i czerwone.
Kogo lubię, bardzo lubię podam w jego stronę”.

W jesiennym klimacie „panującej” na dworze pory roku grupa V „Starszaki” przygotowała oprawę artystyczną tegorocznej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której uczestniczyła cała społeczność przedszkolna oraz zaproszeni goście z Rady Rodziców.

Dzieci z wszystkich grup swoje życzenia dla pracowników przedszkola zaprezentowały w formie tańca, piosenki oraz gry na instrumentach.

Wysłuchaliśmy nadesłanych do placówki życzeń oraz powspominaliśmy oglądając fotografie z przedszkolnego archiwum.

Beata  Antczak – Kołodzik

więcej zdjęć w albumie


Co słychać u Pszczółek?

RODZIC  Z  PASJĄ

Dnia 6 października w grupie III Pszczoły odbyło się spotkanie z tatą Marysi – p. Piotrem Jakubiakiem – kucharzem w ramach programu „Rodzic z Pasją”.

Dzieci z grupy wraz z gościem wykonały sałatkę owocową.

.

CAŁA  POLSKA  CZYTA  DZIECIOM

Kolejnego gościa grupa III przywitała 11 października w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Przedszkolaki słuchały bajek czytanych przez mamę Oli oraz wspólnie bawiły się przy muzyce.

Joanna   Zalewska