WYDARZENIA 2014/2015

DLA KOCHANEJ MAMY – GRUPA VI STARSZAKI

 

Za to, że zawsze jesteś przy mym boku.

Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku.

Za to, że dni moje tęczą malujesz

dziś Mamo

z głębi serca

Ci dziękuję.

dzieci z grupy VI „Starszaki”

DSCN1816 DSCN1818


DLA CIEBIE MAMO – ZAJĘCIE TWÓRCZE W GRUPIE I i II „KORALE DLA MAMY”

Każda Mamusia na świecie,

Dla dziecka jest wzorem ponieważ,

Chcemy nie tylko od święta,

O naszych Mamach pamiętać.

Sto lat!!!

życzą

„Krasnale” i „Biedronki”

20150525_093719IMG_20150522_095214


DZIEŃ  ZDROWIA

W kwietniu w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie społeczności przedszkolnej mające na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych i zdrowego stylu życia oraz podsumowanie dotychczasowej wiedzy przedszkolaków na temat zdrowia i higieny. Podczas spotkania odbyła się prezentacja poszczególnych grup. Dzieci prezentowały się w wierszach, piosenkach, scenkach dramowych i gimnastyce rytmicznej.

Wszystkie występy były urocze, przebiegały sprawnie i dostarczały dzieciom wielu niezapomnianych emocji. Dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej a uwieńczeniem spotkania było wspólne odśpiewanie i odtańczenie piosenek „Gimnastyka” ( muzyka i słowa D. i K. Jagiełło) i ‘Boogie-woogie” (wykonanie J. Bojczuk, B. Goździewski, Jr., B. Lewandowski, muzyka i słowa tradycyjne).

Teresa Wielmowiec


 

SPOTKANIE  Z  PIELĘGNIARKĄ  U  KRASNALI  I  BIEDRONEK

Dnia 26 kwietnia 2015 roku, 3 latki z gr. I Krasnale i gr II Biedronki spotkały się z panią pielęgniarką – mamą Amelki Królak. Pani Klaudia pracuje w szpitalu i przyszła do nas aby opowiedzieć o swojej pracy.

Dzieci miały możliwość obejrzenia różnych przedmiotów, których używa pielęgniarka . Pani pielęgniarka przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat zdrowego trybu życia i przypomniała zasady dbania o higienę osobistą. Dzieci zachwycone były spotkaniem i podziękowały pani Klaudii wręczając własnoręcznie wykonane upominki.

Anna Kowalczyk

więcej zdjęć w albumie


ROBOTYKA I POKAZ DOŚWIADCZEŃ CHEMICZNYCH

Dnia 20.04.2015 w naszym przedszkolu odbyły się niezwykłe zajęcia dla dzieci – ROBOTYKA I POKAZ DOŚWIADCZEŃ CHEMICZNYCH.

Warsztatowe spotkanie z klockami Lego dostarczyło przedszkolakom z grupy IV „Zuchy”, V i VI „Starszaki” niezapomnianych wrażeń, stymulowało manualnie i poznawczo małych uczestników. Zajęcia pozwoliły dzieciom doświadczyć tworzenia robotów – pobudziły do działania i bawiły .Dzięki klockom dzieci poznały nowy, praktyczny wymiar robotyki oraz rozwijały umiejętność kreatywnego myślenia.

W pokazie chemicznym pod okiem specjalisty doświadczały m.in. jak powstaje wulkan, coca – cola, pasta do zębów dla słonia, ogień czy sztuczna krew.

Dzieci uwielbiają eksperymentować a samodzielne wykonywanie doświadczeń to doskonała zabawa i niezwykle pouczająca przygoda.

Jolanta Parol

 

więcej zdjęć w albumie


SPOTKANIE WIELKANOCNE SPOŁECZNOŚCI PRZEDSZKOLNEJ – 31.03.2015 r.

Istnieje wiele tradycji wielkanocnych, które z pokolenia na pokolenie wciąż są kultywowane. Do najpopularniejszych z nich należą święcenie pokarmu, śniadanie wielkanocne przy wspólnym stole z rodziną, śmigus dyngus, pisanki, palmy czy wielkanocny baranek.

Na wspólnym spotkaniu społeczności przedszkolnej przedstawienie pełne radości grupy II „Biedronki” przybliżyło zgromadzonym gościom wybrane zwyczaje i tradycje wielkanocne.

Na zakończenie spotkania pani dyrektor Agnieszka Mazurek oraz ks. kpt. Karol Skopiński złożyli wszystkim zgromadzonym najserdeczniejsze świąteczne życzenia, a Wielkanocny Zajączek obdarował wszystkie dzieci jajkami niespodziankami.

Teresa Wielmowiec

więcej zdjęć w albumie


ZAJĘCIE OTWARTE DLA RODZICÓW U KRASNALI

W dniu 27 marca 2015 r w grupie I Krasnale odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt „W wielkanocnej krainie”.

Rodzice mieli możliwość obserwacji swoich pociech podczas zajęć, ich aktywności i umiejętności. Dzieci chętnie uczestniczyły w proponowanych formach działalności: rozwiązywały zagadki ,dzieliły wyrazy na sylaby, bawiły się i grały na instrumentach.

Nie zabrakło zadania dla rodziców, Oni także mogli choć na chwilkę przenieść się do lat przedszkolnych pokonując slalom z jajkiem ułożonym na łyżce. Na zakończenie zajęć dzieci wraz z rodzicami ozdobiły wielkanocną pisankę.

Anna Kowalczyk

więcej zdjęć w albumie


SPOTKANIE  WIELKANOCNE  Z  UNIWERSYTETEM  TRZECIEGO  WIEKU

Święta Wielkanocne to czas pisanek, króliczków i świątecznych dekoracji. Przedszkole Miejskie nr 6 w piątek 27.03.2015 miało przyjemność gościć Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które opowiadały dzieciom o zwyczajach i tradycjach świątecznych z ich czasów młodości oraz pokazały przedszkolakom sposoby wykonania palm i ozdabiania pisanek. Wszystkie dzieci w podziękowaniu paniom zaśpiewały świąteczne piosenki, a Panie z UTW pozostawiły każdej grupie kolorowe pisanki.

Dla naszej placówki spotkania seniorów z dziećmi są i będą unikalną okazją do tworzenia międzypokoleniowych więzi oraz nawiązania trwałych relacji interpersonalnych.

Serdecznie dziękujemy seniorom z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Teresa Wielmowiec

więcej zdjęć w albumie


„Przygody z KOTEM W BUTACH”

Zaczęło się od scenek dramowych i próby opanowania tekstów zawartych w słuchanej „BAJCE SAMOGRAJCE”. Grupowy konkurs dla chętnych dzieci wcielania się w wymarzoną rolę okazał się fantastyczną zabawą. Rekwizyty, stroje, tak miło mijał nam czas brzydkiej grudniowej pogody, która obfita była w opady deszczu. Stawaliśmy się „małymi aktorami” i przenosiliśmy do krainy „KOTA W BUTACH”.

Z pomocą taty Szymona, który nagrał nas na prapremierze, film z przedstawieniem zgłosiliśmy do udziału w V MULTIMEDIALNYM OGÓLNOPOLSKIM i I MIĘDZYNARODOWYM PRZEGLĄDZIE MAŁYCH FORM PARATEATRALNYCH „SMYKOLANDIA – WARSZAWA – MOKOTÓW 2015” i… na gali finalistów konkursu otrzymaliśmy II miejsce, a Zuzia Dąbrowska, za rolę kota, wyróżnienie indywidualne.

Polubiliśmy nasze przedstawienie, karocę, kostiumy, „Menueta”. „Najważniejsza jest dobra zabawa” – zawsze przypomina nam Kacperek. Postanowiliśmy więc pokazać naszą bajkę „na żywo” i wzięliśmy udział w przeglądzie „ZMAGANIA O PAŁACOWĄ MASKĘ” organizowanym przez Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim. „Było super!” Prawdziwa scena, kurtyna, światła, super zabawa i … do przedszkola przywieźliśmy „SREBRNĄ PAŁACOWĄ MASKĘ”. Podobają nam się przygody z naszym „KOTEM W BUTACH”, a najbardziej miło, razem spędzony czas. „Ahoj przygodo!”

Beata Antczak – Kołodzik

i Kacperek Dominowski

http://www.smykolandia.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=134:iv-multimedialny-ogolnopolski-przeglad-malych-form-parateatralnych-smykolandia-warszawa-mokotow-2014&catid=84:ogloszenia&Itemid=472

http://www.mdkmm.pl/galeria/2015-03-23_maska/galeria.html

 

więcej zdjęć w albumie


POLICJANT  U  PSZCZÓŁ

23.03. grupa III „Pszczoły” miała okazję gościć w swojej sali pana policjanta. Dzieci chętnie zadawały wiele pytań dotyczących codziennej pracy policjanta. Duże zainteresowanie wywołało umundurowanie i wyposażenie gościa. W szczególności czapka, która wędrowała z głowy na głowę wielu chętnych do jej przymierzenia przedszkolaków.

Dzieci miały również niepowtarzalną okazję aby profesjonalnym sprzętem policyjnym zdjąć swój odcisk palca. Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden z maluchów nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem.

Justyna Czekirda


 

POWITANIE  WIOSNY

Dnia 20.03.15r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście powitały wiosnę. Główną atrakcją tego dnia były popisy artystów cyrkowych z grupy V „STARSZAKI”. Następnie, zgodnie z tradycją, wyruszyliśmy barwnym pochodem, aby przekonać się, czy wiosna naprawdę jest wśród nas.

Anna Bembnowicz

więcej zdjęć w albumie


SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKA U PSZCZÓŁEK

6 marca w grupie III „Pszczoły” odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką mamą Gabrysi.

Dzieci przywitały zaproszonego gościa i ze skupieniem i wielką uwagą słuchały jak pani opowiadała o swojej pracy w szpitalu. Zaprezentowała dzieciom rekwizyty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce w codziennej pracy i wyjaśniła do czego służą.

Na zakończenie dzieci zrobiły sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie i podziękowały za ciekawe spotkanie w przedszkolu.

Justyna Czekirda


GRUPA  V  „STARSZAKI”  W  SP2

Dnia 26.02.15r. grupa V „STARSZAKI” odwiedziła Izbę Regionalną w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Dąbrówki. Naszym przewodnikiem była pani mgr Agnieszka Skalska. Taka żywa lekcja historii jest niepowtarzalną kopalnia wiedzy o życiu ludzi w dawnych czasach, uczy i zachęca do pielęgnowania tradycji.

Anna Bembnowicz

więcej zdjęć w albumie


11 lutego 2015 r. – EUROPEJKI DZIEŃ NUMERU ALARMOWEGO

Ten numer ratuje życie. Nie blokuj go bez potrzeby.

W związku z obchodami Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego organizowanymi po raz siódmy w Unii Europejskiej i po raz drugi w Polsce pod hasłem uświadamiania mieszkańcom, że numer 112 służy wyłącznie do ratowania życia i zdrowia.

W Przedszkolu Miejskim nr 6, we współpracy z lokalną jednostką Policji zostały przeprowadzone przez panią st.sierż. Jolantę Pronobis zajęcia edukacyjne dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz funkcjonowania numeru alarmowego 112.

Funkcjonariuszka na spotkaniu omawiała zasady działania numeru alarmowego 112 i apelowali do najmłodszych o jego właściwe wykorzystanie zgodnie z przeznaczeniem, a dzieci jak zawsze zadawały mnóstwo pytań i dzieliły się własnymi przeżyciami. Uwieńczeniem spotkania była możliwość obejrzenia prze dzieci z bliska elementów wyposażenia policjanta min. kamizelek, kajdanek, pałki policyjnej itp.

Serdecznie dziękujemy pani st. sierż. Jolancie Pronobis, że znalazła czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami.

Teresa Wielmowiec

więcej zdjęć w albumie


WERNISAŻ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Dzieci z grupy IV „Zuchy”, V i VI „Starszaki”, w odpowiedzi na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej, w piątek 23 stycznia uczestniczyły w wernisażu wystawy pani Małgorzaty Lucyny Kłoszewskiej „Patrz Sercem”. Wydarzenie to otworzyło cykl wystaw dla najmłodszych odbiorców GALERIA MAŁEGO KSIĘCIA.

Przedszkolaki oglądały malowane farbą olejną, na deskach (stelażach po drewnianych modelach) obrazy – interpretacje wybranych fragmentów książki „Mały Książę”. Po wysłuchaniu fragmentu tekstu Antoine’a de Saint-Exupéry’ego dzieci same narysowały ilustracje, które po oprawieniu zostaną umieszczone obok prac artystki.

Zapraszamy wszystkich rodziców do wizyty w MBPMM i obejrzenia wystawy, która trwa do 26 lutego i jest otwarta w godzinach 10 – 18.

Beata Antczak – Kołodzik

http://mbpmm.pl/


 

WIGILIA  I  SPOTKANIE  Z  MIKOŁAJEM

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 wraz z całym personelem placówki co roku wspólnie organizują przedszkolną wigilię. Na tegoroczne święto „Zuchy” przygotowały uroczysty występ.
Święta Bożego Narodzenia, to najbardziej rodzinne, a zarazem najbardziej ukochane przez dzieci dni w roku. Rozpoczyna je Wigilia, szczególnie wzruszający i uroczysty wieczór. Pełen miłości, rodzinnego ciepła, radości, a także zadumy i refleksji.
Przedszkolaki w świątecznym dniu 18.12.2014 r. obejrzały wystąpienie przygotowane przez koleżanki i kolegów z grupy IV „Zuchy”. Wystąpienie ubogacały piękne tradycyjne kolędy w wykonaniu dzieci i wszystkich zebranych. Po części artystycznej była okazja, aby podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.
Następnie wszyscy obejrzeli świąteczny teatrzyk, który był zapowiedzią nadejścia Świętego Mikołaja.

Mikołaj wręczał prezenty, i każdy mógł zrobić sobie z pamiątkowe zdjęcie.

Katarzyna Janiec

więcej zdjęć w albumie


ZAJĘCIE OTWARTE W GRUPIE VI „STARSZAKI”

W środowe popołudnie 17 grudnia odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców dzieci z grupy VI „Starszaki” pod tytułem „Choinkowe czary”.

Spotkanie miało charakter świąteczny, ale przede wszystkim dawało rodzicom możliwość obserwacji zachowań dziecka na tle grupy oraz ukazywało opanowanie wybranych umiejętności Starszaków. Było również możliwością zobaczenia zajęcia dla dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne w jego formie i ramie czasowej, a także poznanie charakteru pracy dydaktyczno – wychowawczej.

Rodzice byli nie tylko obserwatorami, ale brali czynny udział bawiąc się ze swoimi pociechami. Efekty wspólnych działań można podziwiać (do Nowego Roku) na wystawie „Bożonarodzeniowa Kartka Świąteczna” zorganizowanej w przedszkolnej szatni .

Beata Antczak – Kołodzik

więcej zdjęć w albumie


ZAJĘCIE OTWARTE W GRUPIE III „PSZCZOŁY”

15 grudnia w grupie III „Pszczoły” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, które miały na celu wprowadzenie wszystkich w świąteczny nastrój, a także w przybliżenie dzieciom tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Na zajęciach panowała miła, radosna atmosfera świąteczna. Rodzice poza obserwacją własnych pociech włączyli się do zabaw ruchowych. Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki świąteczne i śpiewaliśmy kolędy. Podsumowaniem zajęć było stworzenie przez dzieci z pomocą rodziców kartki świątecznej.

Justyna Czekirda


 

WARSZTATY „PIANA MYDLANA”

15 grudnia w naszym przedszkolu dzieci uczestniczyły w warsztatach „PIANA MYDLANA”. Po krótkiej prezentacji składników i ozdób niezbędnych do wytworzenia mydła przedszkolaki zabrały się do pracy. Każdy uczestnik warsztatów mógł wybrać: kształt, kolor i zapach swojego mydełka, a następnie je ozdobić. Dzieci mogły zatopić różne składniki wzbogacające wygląd i jakość mydełka: muszelki, suszone zioła i kwiaty oraz inne drobiazgi.

Gotowe, pięknie pachnące prace, zostały zapakowane i przekazane „twórcom”.

Zajęcia wszystkim bardzo się podobały i dostarczyły wielu wrażeń i emocji.

Justyna Czekirda

więcej zdjęć w albumie


WARSZTATY PLASTYCZNE U BIEDRONEK

Dnia 15 grudnia 2014 r. w grupie II „Biedronki” odbyły się warsztaty plastyczne pod tytułem „Karta i karty świąteczne”.

Materiały do zajęć zostały zakupione przez rodziców, a warsztaty poprowadziła pani Kasia T. mama Zosi T.

Bożena Ochal

 


PAJĄKI – ŻYWA LEKCJA PRZYRODY

W dniu 11 grudnia 2014 roku dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w niecodziennym spotkaniu. Była to kolejna lekcja przyrody „na żywo” tym razem spotkanie z pajęczakami. Dzieci zostały zaproszone do fascynującego świata żywych zwierząt egzotycznych. Pajęczaki, które były głównymi bohaterami spotkania były małe i duże, szare i kolorowe, piękne ale budzące skrajne emocje.

Dzieci miały okazję poznać budowę tych organizmów, sposoby odżywiana, a także ich zachowania i przyzwyczajenia.

Ku niesamowitej radości uczestników, można było dotykać prezentowane okazy! Okazało się, że jest to zadanie tylko dla odważnych. Po naszych małych śmiałkach chodziły karaczany i pająki. Aby nie wystraszyć pajęczaków wszyscy starali się zachować ciszę, choć niespotykane emocje z pewnością w tym przeszkadzały. Uczestnictwo w żywej lekcji przyrody to bardzo cenne doświadczenia dla naszych przedszkolaków.

Anna Bembnowicz

więcej zdjęć w albumie


WIELKI FESTIWAL SPORTOWY DLA DZIECI „MISTRZOWIE DZIECIOM”

9 grudnia Starszaki z grupy VI wyruszyły do Warszawy na sportową przygodę, która rozpoczęła się od zwiedzania stadionu piłkarskiego LEGII WARSZAWA „PEPSI ARENA” wraz z mieszczącym się tam muzeum.

Wzięły także udział w WIELKIM FESTIWALU SPORTOWYM DLA DZIECI „MISTRZOWIE DZIECIOM” na Hali Torwar, gdzie pod okiem sportowców różnych dyscyplin, od koszykówki, piłki nożnej, po boks, podejmowały sportowe wyzwania.

Pełen przygód dzień zakończyło słuchanie fragmentu książki „Dzieci z Bullerbyn czytanego przez aktorkę Edytę Jungowską.

Beata Antczak – Kołodzik

Przedszkole nr 6 Minsk Mazowiecki

więcej zdjęć w albumie


MIKOŁAJE SĄ WŚRÓD NAS

czyli zabawa tropiąca „Gdzie Mikołaj ukrył prezenty’’

Święty Mikołaj do nas przychodzi,

dużo prezentów dzieciom przynosi .

W buciki wszystko zwinnie upycha

i jak czarodziej w pośpiechu znika.

Dzieci wiedziały, że i w tym roku Święty Mikołaj nie zapomni o nich ponieważ jak same mówiły: „Byliśmy bardzo grzeczni, słuchaliśmy naszych Pań i zjadaliśmy wszystkie posiłki”.

Dzień 6 grudnia to dzień szczególny dla dzieci, właśnie w tym dniu wszystkie dzieci czekają na Świętego Mikołaja. Już od samego rana w naszym przedszkolu słychać było piosenki o Mikołaju oraz rozmowy między dziećmi: „Ciekawe czy Mikołaj do nas dzisiaj przyjedzie”?

I przyjechał a właściwie pojawił się i znikł zostawiając ślady, listy i ukryte prezenty gdzieś na terenie przedszkola. Dzieci z każdej grupy musiały je odszukać według wskazówek przedstawionych na mapach dołączonych do listów.

Teresa Wielmowiec

więcej zdjęć w albumie


SPOTKANIE W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Grupa VI „Starszaki” 2 grudnia wzięła udział w spotkaniu ze Stanisława Gujską, poetką i pisarką literatury dziecięcej, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Powodem wydarzenia był konkurs plastyczny na ilustrację do nowo napisanych wierszy autorki, których tematem są mińskie przedszkola. Nasze dzieci również podjęły wyzwanie i kolorowo przedstawiły „Przedszkole na 6”. Z niecierpliwością będziemy czekać, która praca przedszkolaka z PM6 zostanie ilustracją nowego tomika wierszy p. Gujskiej.

Pobyt w bibliotece Starszaki zakończyły oglądaniem wystawy fotografii artystycznej „PORTRET MAGNOLII” Małgorzaty Lucyny Kłoszewskiej.

Beata Antczak – Kołodzik

 


20 LISTOPADA 2014

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

KAŻDY KTO SIĘ DZIECKIEM CZUJE

DZISIAJ WIELCE SIĘ RADUJE

MAŁY CZŁOWIEK, DUŻA SPRAWA

MAŁY CZŁOWIEK MA SWE PRAWA

STRZEGĄC PRAW TYCH NALEŻYCIE

UKŁADAMY DZIECKU ŻYCIE

W związku z Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka, postanowiliśmy także w naszym przedszkolu zorganizować podobny dzień, na którym przedszkolaki miały możliwość zaprezentować jak i poznać wybrane prawa dziecka.

Teresa Wielmowiec

 


KONKURS RECYTATORSKI W PM4

W środowe przedpołudnie 12 listopada w PM Nr 4 odbył się Patriotyczny Konkurs Recytatorski „POLSKA – NASZA OJCZYZNA” dla dzieci przedszkoli i szkół podstawowych z Mińska Mazowieckiego.

Nasze przedszkole reprezentowali Alicja Sz. z grupy V „Starszaki”, recytując utwór J.Białobrzeskiej „Moja mała Ojczyzna” i Michał K. z grupy VI „Starszaki”, prezentując wiersz Cz. Janczarskiego „Co to jest Polska?”.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych interpretacji recytatorskich, a w szczególności Michałowi, który zajął I miejsce w konkursie.

Jolanta Parol


CO TO JEST POLSKA?

Dzieci z grup III „Pszczoły”, IV „Zuchy”, V „Starszaki” i VI „Starszaki” wzięły udział w II MAZOWIECKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „Patriotyzm w oczach dziecka w literaturze dziecięcej i młodzieżowej”. Interpretując w formie prac plastycznych wiersze polskich poetów.

Przedszkolaki z grupy VI „Starszaki” podjęły próbę zilustrowania wiersza Czesława Janczarskiego „Co to jest Polska?”. Dzieci wycinały, przyklejały, rysowały i tak powstał poniższy obraz „Moja mała Ojczyzna”, który zajął I miejsce w kategorii „przedszkole”.

http://www.zssmarki.szkolnastrona.pl/index.php?p=m&idg=zt,87,89

Beata Antczak – Kołodzik

Czesław Janczarski – „Co to jest Polska?”
– Co to jest Polska? –
Spytał Jaś w przedszkolu.
Polska – to wieś i las, i zboże w polu,
i szosa, którą pędzi do miasta autobus,
i samolot, co leci wysoko, na tobą.
Polska- to miasto, strumień i rzeka,
i komin fabryczny, co dymi z daleka,
a nawet obłoki,
gdy nad nami mkną.
Polska, to jest także twój rodzinny dom.
A przedszkole?
Tak – i przedszkole,
i róża w ogrodzie
i książka na stole.

 

SPOTKANIE  ZE  STOMATOLOGIEM

Dnia 06.11.2014 nasze przedszkole odwiedzili uroczy państwo lekarze dentyści: Tatyana Melniczuk i Michał Przybysz. Tłumaczyli dzieciom jak należy dbać o higienę jamy ustnej, w jaki sposób i ile czasu należy czyścić zęby co jeść, aby zęby były mocne i zdrowe. Dzieci dowiedziały się, że słodycze można jeść bez większej szkody dla zębów, ale …… w jeden wybrany dzień w tygodniu. Potem należy je oczywiście porządnie wyszorować.

Państwo stomatolodzy przynieśli ze sobą kilka oryginalnych rekwizytów. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszył się model szczęki, który przedszkolaki miały możliwość samodzielnie i prawidłowo wyszczotkować.

Zajęcia z udziałem lekarzy dentystów były atrakcyjną formą pracy z dziećmi, mającą na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych.

Teresa Wielmowiec

 

więcej zdjęć w albumie


STARSZAKI  WYSYŁAJĄ  LISTY

„POTRAFIĘ WYSŁAĆ WIADOMOŚĆ DO MAMY I TATY”- to jeden z tematów działań dzieci w gr. VI „Starszaki”.

Wspólnie z dziećmi ustaliliśmy kolejność wykonywanych zadań, które doprowadzą nas do osiągnięcia celu.

Dzieci samodzielnie wykonały pocztówki, nakleiły życzenia i zaadresowały koperty
– dzięki przygotowanym przez Rodziców karteczkom z adresami.

Następnie złożyliśmy wizytę w Urzędzie Pocztowym, gdzie dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje poczta oraz wysłaliśmy nasze listy z pozdrowieniami do Rodziców.
Teraz już z ogromną niecierpliwością czekamy na odwiedziny pana listonosza w naszych domach.

Jolanta Parol

 


DZWONKI WIETRZNE

DZWONKI WIETRZNE – instrument z metalowych pokrywek, to doskonały pretekst do poznawania świata wieloma zmysłami.

Dzieci z gr. VI „Starszaki” z ogromną ochotą zabrały się do obrysowania pokrywek na kolorowym papierze, wycinały koła i ozdabiały wg własnych pomysłów. Następnie zamontowaliśmy je na metalowym stelażu za pomocą różnej długości sznureczków. Dmuchaliśmy na pokrywki wprawiając je w ruch i przysłuchiwaliśmy się wydawanym dźwiękom.

Działanie naszego instrumentu postanowiliśmy sprawdzić również na powietrzu. Umieściliśmy zabawkę na gałęziach drzew a także przy wejściu do budynku przedszkola. Nasze dzwonki podczas silnych podmuchów wiatru wydają ciekawe i miłe dla uszu dźwięki.

Jolanta Parol

 


SPOTKANIE  Z  PILOTEM

Dnia 31.10.2014r odwiedziła nas tata Marcina C. grupy „Zuchy”. Tata Marcina jest pilotem. Dowiedzieliśmy się jak trudny, odpowiedzialny i zarazem niebezpieczny jest to zawód. Słuchaliśmy o tym, jak pilotuje się samolot,
a także oglądaliśmy zdjęcia samolotów. Na zakończenie zajęć serdecznie podziękowaliśmy za tę lekcję, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Katarzyna Janiec


 

„CZERWONY KAPTUREK NA LUDOWO”

Dnia 24.10.2014r gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów, którzy przedstawili przedszkolakom bajkę pt.

„Czerwony Kapturek na ludowo”. Była to lekko zmodyfikowana wersja Czerwonego Kapturka w której przedszkolaki miały okazję śpiewać razem z aktorami piosenki ludowe.

Wspaniali aktorzy przenieśli dzieci w bardzo zabawny sposób do świata marzeń i przygód małej dziewczynki. Czerwonego Kapturka spotykały różne przygody, jednak cała historia jak na baśń przystało zakończyła się szczęśliwie. Przedstawienie wywołało u dzieci uśmiech i zaciekawienie. Po zakończeniu występu dzieci nagrodziły aktorów głośnymi brawami. Po powrocie do sal dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami.

Justyna Czekirda


SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

Ta czapka górniczaMa puszyste piórkaPamięta tę czapkęNiejedna „Barbórka”.Jest czarna jak węgielZe ścian korytarzyA znaczek na czapceWesoło się jarzy.

W dniu 17.10.2014 r. odwiedził nas w przedszkolu wyjątkowy gość. Przyjechał do nas Górnik Pan Krzysztof Wiaderny – Dyrektor Departamentu Zakupów PGE Górnictwo i Energetyka SA w Bełchatowie. ( dziadek Wiktora S. z grupy „Zuchy”).

Pan Krzysztof przyjechał do naszego przedszkola w stroju galowym z górniczymi narzędziami – kaski ochronne, czapki z pióropuszem. Na początku dzieci zostały zapoznane z wyglądem munduru i jego elementami.

Czapka górnicza nosi nazwę – czako. Czako zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do rozbijania i urabiania rud węgla i drążenia szybów. Wszyscy dowiedzieliśmy się też, że odpowiednie kolory pióropusza wskazują na pełnienie pewnych funkcji w górnictwie. Nasz gość wyjaśnił nam ich znaczenie. Biały pióropusz noszą: kierownicy, zielony – dyrektorzy kopalni, czarny pióropusz – posiadają górnicy którzy pracują ciężko pod ziemią, natomiast czerwony – członkowie orkiestry. Pan Krzysztof nosi czako z zielonym pióropuszem.

Przedszkolaki miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej –obejrzeć odznaczenia, które Pan Krzysztof otrzymał za długoletnią i ciężką prace w kopalni.

Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały przyniesione przez Pana Krzysztofa bryły węgla oraz fotografie górników pracujących pod ziemią; a także fotografie ogromnych maszyny, dzięki którym wydobywany jest węgiel.

Na zakończenie dzieci podziękowały Panu Górnikowi za ciekawe zajęcia przybliżające trudną i odpowiedzialną pracę w kopalni, jaka wykonują górnicy.

Do życzeń dzieci dołączyły piosenkę i laurkę z życzeniami.

Spotkanie z Panem Górnikiem było bardzo pouczające zarówno dla dzieci jak
i wychowawców grup.

Katarzyna Janiec

 

więcej zdjęć w albumie


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 14.10.2014 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. O godzinie 1100 wszyscy pracownicy przedszkola, dzieci oraz przedstawiciele Rady Rodziców zebrali się w sali gimnastycznej. Były życzenia od ZNP, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Parlamentarzystów, ale najpiękniejsze były te wytańczone, wyśpiewane i wyrecytowane przez przedszkolaki.

To była bardzo radosna uroczystość integrująca całą społeczność przedszkolną.

Bogusława Proczka


ŚWIĘTO DRZEWA

10 października z inicjatywy rodziców nasze przedszkole wzięło udział w akcji sadzenia drzew z okazji „Święta Drzewa”.

W ramach obchodów tego święta mówiliśmy o ważnej roli, jaką pełnią drzewa w życiu człowieka.Każdy przedszkolak miał też okazję usłyszeć w jaki sposób drzewa się sadzi, a także brać czynny udział w sadzeniu drzew wokół naszego przedszkola.

Dziękujemy panu Danielowi Macios za wspaniałe spotkanie z przyrodą.

Justyna Czekirda


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dnia 19 września 2014 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Wychowanie przedszkolne jest pierwszym i niezmiernie ważnym etapem w życiu i rozwoju każdego dziecka. Czas, który nasze pociechy, spędzają w przedszkolu to czas niezwykle ciekawy: wypełniony zabawą, różnego rodzaju zajęciami i atrakcjami dla dzieci.

W tym wyjątkowym dla wszystkich przedszkolaków dniu przygotowaliśmy dla naszych podopiecznych wiele niespodzianek. Wesoło bawiliśmy się przy akompaniamencie muzycznym p. Pauliny Rzewuskiej – Korycińskiej, a później zabawa przeniosła się do przedszkolnego ogrodu, gdzie dzieci brały udział w grach i zabawach zorganizowanych przez kadrę pedagogiczną.

Justyna Czekirda

 

więcej zdjęć w albumie


DOMY NA KAŻDY DZIEŃ TYGODNIA

Dnia 23.09.2014 r. odbyły się w grupie IV fantastyczne zajęcia plastyczno-konstrukcyjne przeprowadzone przez panią Ewelinę Pykało-Sołowiej (mamę Michała). Pani Ewelina opowiedziała dzieciom o zawodzie architekta, którym się zajmuje.

Dzieci konstruowały „Domy na każdy dzień tygodnia”. Z wielkim zapałem tworzyły budynki, kolorowały je. Wykorzystując różnorodne materiały stworzyły osiedle, połączone „siecią elektryczną i wodną”. Była to wspaniała zabawa dla całej grupy.

Katarzyna Janiec